Jak zostać operatorem koparki?

Zawód operatora koparki wymaga od nas kilku podstawowych umiejętności. Pierwszym krokiem, który przybliży nas do tej pracy jest ukończenie specjalnego kursu, który da nam wymagane uprawnienia do wykonywania zawodu. Na taki kurs może zapisać się osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B. Taki jest wymóg musi być spełniony nie po to aby jeździć po budowie tylko dlatego, że czasami musimy pokonać jakiś odcinek po drodze publicznej. Cena takiego kursu waha się od 1500 złotych do 2100 złotych.

Warunki rozpoczęcia kursu na operatora koparki
Podstawowe warunki rozpoczęcia kursu to osiągnięcie pełnoletniości, posiadanie minimum podstawowego wykształcenia, ważne zaświadczenie lekarskie poświadczające, że dana osoba ma możliwość wykonywania zawodu operatora (określonej specjalności). Ważne jest posiadanie udokumentowanej miesięcznej praktyki przy obsłudze techniczno-eksploatacyjnej maszyn wymaganej specjalności. Jeżeli nie mamy za sobą takiego stażu musimy odbyć dodatkowe zajęcia praktyczne, trwające minimum 26 godzin. Ważne jest wprowadzenie teoretyczne, aby móc zacząć działać jako profesjonalny operator koparki.

Opis zawodu
Osoba wykonująca pracę operatora koparki obsługuje maszyny do robót ziemnych i często zdarza się, że ów operator zajmuje się także obsługą koparko-ładowarki. Kursy na rynku pracy łączą w sobie możliwość uzyskania uprawnień na oba pojazdy. Zatrudnienie w tym zawodzie wiąże się z możliwością pracy na budowie obiektów i dróg, lub w składach materiałów sypkich, gdzie koparka jest przeznaczona do wykonywania czynności przeładunkowych.

Taka praca jest dosyć łatwa i nie należy do skomplikowanych ale należy być szczególnie spostrzegawczym, odpowiedzialnym oraz umieć oceniać ewentualne ryzyko. Ten zawód jest popularny, dobrze płatny, jednocześnie nie wymagając od nas zbyt wiele wysiłku poza przymusem skoncentrowania się na tym, co robimy w danej chwili. Wskazana jest też zręczność w trakcie czynności przeładunkowych.

Osoby wykonujące zawód operatora często chwalą sobie tą pracę, bo czują moc dużej maszyny nad którą są w stanie panować dzięki swoim umiejętnościom i doświadczeniu. Oczywiście musimy mieć w tym jakąś wprawę, żeby być w stanie okiełznać cały sprzęt na budowie.

Wynagrodzenie operatora koparki
Zarobki w tym zawodzie nieco się od siebie różnią bo zależy to od rodzaju firmy i jej majętności oraz rodzaju inwestycji. Zazwyczaj wahają się do 3500 złotych do 4000 złotych netto. Posiadając własną maszynę możemy pracować na swój rachunek, stawka za godzinę takiej pracy to od 60 złotych do 120 złotych.

O serwisie

Proponujemy wysoce profesjonalne szkolenia z zakresu BHP dla firm. Mamy z swojej ofercie również szkolenia dla specjalistów pracujących w branży spawalniczej i  budowlanej. Na tej stronie znajdziesz porady praktyczne dotyczące szkoleń BHP i szkoleń w ogóle. Zapraszamy!

Kontakt

kontakt@grodzio.pl

Galeria