Zarobki budowlańców

Zawód związany z potocznie określaną budowlanką kojarzy się zazwyczaj jako ciężki, ale za to dobrze płatny. Należy wykazać się w nim wytrwałością, hartem ducha i ciała. Wynagrodzenie w branży wahają się od dwóch do pięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od kontraktu, stażu i umowy z pracodawcą. Budowlańcy mają nawet swoje święto, które wypada 25 września.
Od roku 2014 podwyżkę dostali niemal wszyscy pracownicy budowy, niezależnie od pełnionego stanowiska i to nawet o tysiąc złotych. Najlepiej zarabiający budowlańcy to grupa 25% osób pracujących w tej branży. Zarabiają oni nawet więcej, niż sześć i pół tysiąca złotych brutto. Osoby zarabiające najmniej otrzymują pensję w wysokości mniej więcej dwóch tysięcy ośmiuset złotych miesięcznie.

Czy opłaca pracować się na budowie?
Zazwyczaj pracownik budowy, który jest początkujący i wykonuje najprostsze prace budowlane może liczyć na pensję od dwóch do trzech tysięcy złotych brutto. Trochę wyżej plasuje się wynagrodzenie operatorów maszyn wykorzystywanych na budowach, bo ich zarobki przekraczają trzy tysiące złotych netto. Kolejną osobą w hierarchii jest majster, który ma za zadanie organizację i nadzór brygady budowlanej. Zarabia nieco powyżej trzech i pół tysiąca złotych brutto. Następnie trochę więcej od majstra zarabia murarz, może liczyć na miesięczną wypłatę oscylującą na poziomie czterech tysięcy złotych.

Na każdej budowie najbardziej odpowiedzialną osobą jest inżynier i ze względu na powagę oraz ilość obowiązków zarabia więcej, niż typowy pracownik fizyczny. Taki specjalista pełni funkcję kierownika budowy, zarabiając od pięciu, aż do sześciu tysięcy złotych miesięcznie netto. Jeśli chodzi o kosztorysanta zarabia on nieco mniej od inżyniera (kilkaset złotych), jego obowiązkiem jest wycena i szacowanie kosztów danego projektu.

Czy opłaca się zostać budowlańcem?
Praca w zawodzie budowlańca jest przyszłościowa, ponieważ cały czas się coś buduje, a pensje w tej branży rosną systematycznie od kilku lat. Co roku wynagrodzenie na konkretnych stanowiskach jest co najmniej o kilkaset złotych wyższe (mniej więcej co roku odnotowuje się wzrost wynagrodzenia rzędu 300 do 800 złotych).

Na wysokość wynagrodzenia składa się kilka czynników takich jak wielkość firmy, w której dana osoba pracuje, jej kapitał, wykształcenie budowlańca, staż pracy i region zatrudnienia. Jak na warunki polskie najlepiej jest pracować za granicą na zachodzie, żeby zarobić więcej. W Niemczech, Holandii czy Francji można uzyskać wynagrodzenie kilka razy wyższe od tego krajowego.

O serwisie

Proponujemy wysoce profesjonalne szkolenia z zakresu BHP dla firm. Mamy z swojej ofercie również szkolenia dla specjalistów pracujących w branży spawalniczej i  budowlanej. Na tej stronie znajdziesz porady praktyczne dotyczące szkoleń BHP i szkoleń w ogóle. Zapraszamy!

Kontakt

kontakt@grodzio.pl

Galeria