Charakterystyka zawodu operatora koparko-ładowarki

Jeśli chcemy wykonywać zawód operatora koparko-ładowarki musimy spełniać kilka podstawowych warunków. Po pierwsze musimy ukończyć 18 rok życia i mieć wykształcenie przynajmniej podstawowe. Ważnym elementem kwalifikacji nas do zawodu jest kondycja zdrowotna na dobrym poziomie, nie możemy mieć żadnych przeciwwskazań lekarskich (możemy udać się do lekarza medycyny pracy po uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia).

Praca jako operator
Będąc na stanowisku operatora mamy za zadanie obsługiwać koparko-ładowarkę, a pracę możemy uzyskać głównie w różnych firmach budowlanych. Niestety nie każdy nadaje się do wykonywania zawodu operatora koparko-ładowarki, taki pracownik musi posiadać pewne uprawnienia, mieć odpowiednie kwalifikacje oraz predyspozycje.

Wymagane kwalifikacje
Osoba pracująca jako operator koparko-ładowarki musi ukończyć specjalistyczne szkolenia. Po pierwsze należy ukończyć kurs na operatora koparko-ładowarki klasy III, na który składa się część praktyczna i teoretyczna. Celem jest gruntowne przygotowanie się do egzaminu i co za tym idzie bycie gotowym do pracy na stanowisku operatora maszyny. Reszta umiejętności przyjdzie wraz z doświadczeniem zawodowym.

W trakcie zajęć podejmowane są takie zagadnienia jak technologia robót, dokumentacja techniczna, budowa koparko-ładowarek, użytkowanie eksploatacyjne, bezpieczeństwo i higiena pracy, elementy hydrauliki, silniki spalinowe, elementy elektroniki i jej podstawa. W programie ujęte są także zajęcia praktyczne.
Szkolenie kosztuje od 1500 do 2000 złotych. Oczywiście kwota nie jest niska, jednak musimy pamiętać, że to inwestycja w przyszłość. Na pewno po kursie znajdziemy dobrze płatną pracę i nie będzie z tym żadnego problemu, a nawet możemy spróbować wyjechać za granicę szukając tam jeszcze lepiej płatnej pracy. Decydując się na wyjazd nasze wynagrodzenie będzie dużo wyższe, a być może warunki pracy lżejsze i bardziej komfortowe.

Cechy idealnego operatora koparko-ładowarki
Przede wszystkim taką osobę musi cechować wysoki poziom odpowiedzialności, ponieważ od niego zależy bezpieczeństwo ludzi pracujących w pobliżu funkcjonującego urządzenia. Operator powinien wyróżniać się rozwagą i zdolnością przewidywania swoich działań oraz zdolność do maksymalnej koncentracji. Operator koparko-ładowarki musi mieć refleks, bo czasami będzie musiał z niego korzystać w sytuacjach awaryjnych, gdzie istotny jest czas podjęcia właściwej decyzji. W tym zawodzie ważna jest odporność na monotonię pracy oraz wysoki poziom rzetelności i dokładności.

O serwisie

Proponujemy wysoce profesjonalne szkolenia z zakresu BHP dla firm. Mamy z swojej ofercie również szkolenia dla specjalistów pracujących w branży spawalniczej i  budowlanej. Na tej stronie znajdziesz porady praktyczne dotyczące szkoleń BHP i szkoleń w ogóle. Zapraszamy!

Kontakt

kontakt@grodzio.pl

Galeria